Oyuncu olmak istiyorum nereden başlamalıyım?

* Öncelikle doğru bir cast ajansı bulmanız gerekir ve başvuru yaparak başlamalısınız.
* Eğer bir dizide 0 – 10 dakika görünsem de yeter alacağım ücret önemli değil, yapacağım rol önemli değil diyorsanız. Figürasyon ajanslarını tercih etmelisiniz..
* Tercihiniz figürasyon ajansı değil ise maddi ve manevi anlamda oyunculuğu kazanmak istiyorsanız işiniz biraz zor. Profesyonel cast ajansları yani dizilerin, başrol ve ana karakterini çıkaran menajerlik hizmetlerini sağlayan ajanslar kolay kolay alım yapmazlar, yapsalar dahil seçici olmak zorundadırlar.
* Öncelikle eğer ciddi bir şekilde oyuncu olmayı kafasına koyduysanız, işi bilen insanlarla çalışmanın çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Yazılmayı düşündüğünüz cast ajansının geçmişine yönelik bir araştırma yapmak ve sahibi hakkında net verilere ulaşabilmek çok önemlidir. Çünkü maalesef henüz cast ajansları devlet tarafından denetlenmemekte, eğitim seviyesi ve durumu gözetmeksizin her birey cast ajansı açabilmektedir. Fakat biliyoruz ki bu işin eğitimini almamış hiç kimsenin bu sektörde tutunabilmesi ve ciddiye alınabilmesi olası değildir.
* Oyunculuk yapacağınız ajansı kulaktan duyma riayetlere inanmadan kendiniz araştırmalısınız (Örneğin bir arkadaşınız ya ben X ajansı biliyorum onlar para vermiyormuş, şöyle şöyle işleri varmış sakın gitme oraya) gibi kulaktan duyma asılsız sözlerle değil, sizi ön görüşmeye çağırdıklarında yerlerinde ziyaret etmeli ve işlerine nasıl profesyonel yaklaşımı olduklarını tespit etmelisiniz.
* Unutulmaması gerek en önemli nokta ise hiç bir cast ajansı oyuncu adaylarına iş garantisi veremez. Cast ajanslarının görevi oyuncu adaylarıyla yapımcılar arasında bağlantı kurup oyuncusunu en iyi şekilde sektöre tanıtmaktır. Lütfen, iş garantisi veriyoruz diye insanları kandıran bazı kişi ve kurumlara itibar etmeyiniz.
* Her ajansın kendi disipline maddeleri vardır veya çalışma şartları vardır, bazı ajanslar internet’den başvuru alarak seçer oyuncu adaylarını, bazıları ise yüz yüze görüşmeye davet eder.
* Başvuracağınız ajansın daha önceden hangi oyuncuları çıkarttığına, mevcut hangi oyuncularla çalıştığına ve Adres – Sabit Numarası olması da üstünde duracağınız bir diğer önemli konu.
* Eğer bu saydığımız tüm maddelere dikkat ederseniz, iyi bir cast ajansına yazılmış olursunuz. Ve oyunculuk mesleğine emin adımlarla giriş yapmış olursunuz.

5 cevaplar
  1. aysima uysal
    aysima uysal says:

    arkadaslar ben bu ajansa gitmeden once bir kac ajansa daha gitmistim…basvurularimi kizim icin yaptim ..benm kizim 3 yadinda ve onun emegini tabiki hic kimseye yedirmek istemm herkes gibi ben bu ajansi arastirdim ve duydugum aldigim yorumlar dogrultusunda fenogram ajansi tercih ettim..benm hayalimi kizimin yasamasini istiyorum artik benden gecti am o yasasin istiyorum…ilk sunu siylemeliyim ki 10 yildir bu isi yaptigini soyleyip.ama hala bir apartman dairesinde olduklarindan habersiz ajanslara pekte guvenmeyin…tamm anlami ile dortdortluk bir ajans eger ki bu isi iyi para kazanmak unlu olmak yada oyuncu olmak icin yapmak istiyorsanz kesinlikle fenogram ajans diyorum..asla figuran ajans degil…bi gorunsem yeter diye dusunenler varsa gitmeyin geri arkaniza baka baka donersiniz azim sabir ve hirsla yapilamayacak hic birsey yok yeterki iste…

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir