Nasıl Dizi, Reklam ve Sinema Filmi Oyuncusu Olunur?

Hiç şüphesiz günümüzün en trend ve en popüler mesleklerindendir oyunculuk. Peki ya oyuncu olmak için neler gerekir, hani adımları izlemeli ve hangi yollara başvurmalı, hangi detayları öğrenmeli ve dizi, sinema, klip ve reklamlar da oynamak için ne yapmalıyız? İşte bu soruların bütün cevabı bu yazımızda gizli..

OYUNCU OLMAK İÇİN NELER GEREKİR?

Oyuncu olmak için, dış görünüşünüzün ve fiziki özelliklerinizin (boyunuz, kilonuz, saçınız, gözünüz vs.) mükemmel olmasına gerek yoktur. Yani bir manken de olması gereken özelliklere sahip olmamanız sizin oyunculuk yapamayacağınız anlamına gelmez.

Oyuncu olmak için yetenekli olmanız ve öz güveninizin yüksek olması gerekir. Bir insan, en mükemmel manken özelliklerini taşısa bile eğer yeteneği yoksa, bu anlamda hiç bir şey ifade etmez.

Arka Sokaklar setinde; Şevket Çoruh ile yaptığım kısa bir sohbette, “iyi bir oyuncu nasıl olunur?” diye sorduğumda gerçekten çok etkileyici bir cevap vermişti..

Bir insanın ne kadar güzel göründüğünün bir önemi yok, önemli olan kamera karşısında nasıl durduğudur. İyi bir oyuncu olmak isteyen birisinin kesinlikle zeki olması gerekir. Yani; bir oyuncunun pastasını yüzde oranlarla sıralayacak olursak, “%70 zeka, %20 yetenek, %10 fiziki özellikler” olarak bölmemiz gerekir. Her oyuncunun, Kıvanç Tatlıtuğ gibi olduğunu düşünün, televizyonda veya perde de gördüğünüz herkes manken gibi. Olur mu? Tabiki de olmaz, kısa boylu, kötü görünümlü, aşırı kilolu, kır saçlı vs. bu tip oyunculara da ihtiyaç vardır.

Bu anlamda; Yetenekli, zeki, akıllı ve biraz fotojenik olan herkes oyuncu olabilir. Biraz da eğitim şart tabi..

Yani oyuncu olmak için, yetenekli, zeki akıllı ve biraz da iyi bir fiziki özelliğe sahip olmak yeterli olacaktır. Bir de bu özelliklerin yanı sıra çeşitli alanlar da eğitim alıp bu işi daha profesyonel anlamda yapabilirsiniz.

OYUNCU OLMAK İÇİN HANGİ ADIMLARI İZLEMELİ?

Yukarıda bahsettiğimiz kriterlere (Yetenekli, Zeki ve Fotojenik) uygun olduğunuzu düşünüyorsanız. Aşağıda ki adımları izlemelisiniz.

  • Eğer varsa imkanınız eğitim almalısınız.
  • İyi bir oyuncu ajansı ile görüşmelisiniz.
  • Deneyimlerinizi içeren bir CV oluşturmalısınız. (Ajansınız yardımcı olacaktır.)
  • Deneme çekimlerine katılmalısınız. (Ajansınız yardımcı olacaktır.)
  • Kamera önü deneyiminiz yoksa. Staj amaçlı setlere katılmalısınız. (Ajansınız yardımcı olacaktır.)

DİZİ, SİNEMA, KLİP VE REKLAMLAR DA OYNAMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Oyuncu ajanslarını araştırıp, iyi bir Oyuncu ajansına internet üzerinden ön başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuz onaylandığı takdir de görüşme için ajansa gidip, aktif olarak çalışmak istediğiniz alanları söylemelisiniz. Cast direktörleri, varsa sizin CV’nizi inceledikten sonra sizi gerektiği gibi yönlendireceklerdir. Eğer CV’niz yoksa bunun için sizin fotoğraflarınızı ve tanıtım videolarınızı (Showreel) çekeceklerdir. Kamera önünde ki yeteneğinizi görmek için de, size bir dizinin kısa bir senaryosunu vereceklerdir, ezberleyip kamera önünde bu senaryoyu oynamanızı isteyecekler ve kayıt alacaklardır. Bu kayıtlar, istek doğrultusunda reklam ajanlarına, dizi ve film yapımcılarına gönderilir ve seçildiğiniz takdir de; Reklamlar da, diziler de, sinema filmlerinde ve klipler de oynayabilirsiniz.

Fenogram Ajans’a Başvuru Yapmak İçin Tıklayın.

9 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir