Deneme Çekimine Nasıl Gidilir?

Dizi, Sinema veya Reklam Filmi için Deneme Çekimine Giderken

Bir deneme çekimine katılmanız gerektiğinde insanların üzerinde bıraktığınız ilk izlenim çok önemli.
O deneme çekimine nasıl gidiyorsunuz? Ne kadar özen gösterdiniz kendinize? Aslında sizden beklenen bir galaya veya bir düğüne gider gibi hazırlanmanız değil, fakat özenli olmanız.
Cast ajansları veya cast görüşmelerine giderken, daha önceden hazır olan CV ve headshotlarınızın bulunduğu dosyayı da alıp görüşmeye gitmeden önce sizi bu rol için seçmeleri için en baştan; yani giyiminize, saçınıza makyajınıza gösterdiğiniz özenden başlamalısınız.
Her zaman gardrobunuzda hazır, deneme çekimlerinde rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizi bulundurabilirsiniz. Tilda Swinton ilk yıllarında auditionlarda hep aynı kıyafeti giyermiş; çünkü o kıyafetlerin kendisine şans getirdiğini düşünürmüş. Sizin de böyle bir kıyafetiniz olabilir mesela. Deneme çekimlerinin yapıldığı stüdyoların fon duvarlarının hemen hepsi aynı renk; gri ve tonları. Eğer ajansınız size giyim konusunda ipucu vermediyse;

· Her zaman bembeyaz bir gömlek hayat kurtarıyor.
· Üzerinize giydiğiniz kıyafet düz renk; çizgisiz ve desensiz olmalı. Asla bir yazı bulunmamalı. Genel de deneme çekimi esnasında oyunların yakın alındığını unutmayın.
· Kıyafetlerinizde göğüs dekoltesi olmamalı.
· Atlet veya askılı bluz ile deneme çekimine katılmayın, yazın en sıcak günü olsa bile.
· Altına sade bir pantolon hatta hatlarınızı çok çıkarmayan sade bir kot pantolon yeterli.
· Büyük küpe, saat, aksesuarlardan uzak durun. Kolye takmayın.
Görüntü de ilgi odağı siz olmalısınız; aksesuarlarınız değil.
· Asla boğazlı kazak giymeyin.
· Bayanlar saçlarının en doğal şekliyle gitmeli; eğer topluyorsanız kolay açılan bir saç şekli olmalı. Erkekler ise en bakımlı saç ve sakal modelini kullanmalı. Saç ve sakal boyunuz sizin günlük hayatınızdaki kullanım şekliniz ile orantılı olmalı; elbette bir projedeki devamlılığınızı göz ardı etmiyoruz.

Bazen size verilen karakterin rol esnasında bir aksesuar kullanması gerekebilir. Mesela eşarp gibi; tespih gibi. Eğer bu aksesuarları kullanmak istiyorsanız yukarıdaki genel kuralları bozmadan kıyafet seçiminizi yapabilirsiniz. Elbette kullanacağınız aksesuarı kıyafetin düzenini bozmadan; dikkati aksesuar ve kıyafete çekmeden; yani ilgi odağını siz olmaktan çıkarmadan kullanabilirsiniz.
Kıyafet seçiminde, genel kurallara uygun olarak giyinmenin yanı sıra karakteri hissetmek çok önemli; aşırıya kaçmadan. Bunu söylüyorum çünkü, eğer bir hayat kadınını deneme çekimine sokacaksanız, yani hayat kadını ise rolünüz hiç görülmeyecek olan file çorapları giymeniz gerekmiyor.
Yeri gelmiş iken makyaj konusuna da değinelim. Aşırı makyajdan kaçınmak gerekiyor. Sade bir allık; rimel ve ten rengi tonlarında bir ruj yeterli. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer hayat kadınıysa rolümüz; koyu sürülen kırmızı ruj; veya abartılı göz makyajı yarardan çok zarar veriyor. Çünkü sizden rol çalıyor.
Kıyafetiniz deneme çekimlerinde sizden rol çalmamalı; rolü almanıza yardımcı olmalı. Yönetmeni yanıltmamalı. Başta da söylediğim gibi her zaman deneme çekimlerine bakımlı gitmeli; bunun yanı sıra her zaman kılık kıyafetlerinize saçınıza, başınıza; makyajınıza özen göstermelisiniz.

Kaynak: Harika Uygur

7 cevaplar
  1. zeynep çetinkaya
    zeynep çetinkaya says:

    Bana göre bir rolde denenmek isterim mesela bir konakta hizmetkar yada bir anne teyze mahallede komşu gibi yani bilemiyorum herhangi bir rol denemek isterim saygılarımla.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir